Motorický vývoj dítěte od narození po samostatné chození

Úvod
K napsání tohoto článku mě vedla skutečnost, že většina rodičů neví, jak má vypadat motorický vývoj jejich dítěte od narození do doby samostatné chůze. Kdyby byli rodiče lépe informováni, tak by se jistě o čtvrtinu snížil počet dětí, které v období zhruba do jednoho roku ,,potřebují " rehabilitaci. A proč článek píšu za miminka? Protože si myslím, že bychom je měli pozorněji poslouchat. Že není co poslouchat?

K napsání tohoto článku mě vedla skutečnost, že většina rodičů neví, jak má vypadat motorický vývoj jejich dítěte od narození do doby samostatné chůze. Kdyby byli rodiče lépe informováni, tak by se jistě o čtvrtinu snížil počet dětí, které v období zhruba do jednoho roku ,,potřebují " rehabilitaci. A proč článek píšu za miminka? Protože si myslím, že bychom je měli pozorněji poslouchat. Že není co poslouchat ? Ale ano. Mají to, co umíme čím dál tím méně vnímat – řeč těla. Mají desítky druhů pohledů s nedostižnou mimikou, několik druhů pláčů, a také řeč svalů ve smyslu napětí a povolení. Mají mnohem citlivější vnímání než my, technikou a starostmi zavalení dospělí. Promlouvají k nám každou vteřinou, i v jejich spánku se dá číst a myslím, že větším porozumněním prospějeme dětem i sami sobě.

Klíčová slova:
pohybový vývoj, 1–3 měsíc, 3–6 měsíc, 6–9 měsíc, 9–12 měsíc

Milí rodiče a ostatní příbuzní,
tak mě tady máte. Konečně jsem na světě. Ne, že by se mi u maminky v bříšku nelíbilo,ale už byl čas, abych poznalo také něco jiného. Trochu z toho mám strach, protože je tu spousta nových neznámých věcí, tváří a zvuků, ale společně s vámi to jistě zvládnu.

To, co bych ze začátku nejvíc potřebovalo je hodně moc lásky a doteků od vás. Nebojte se mě chovat, hladit a mluvit na mě. Když jsem bylo v mamince, mělo jsem stále kontakt s jejím tělem, slyšelo jsem její srdíčko i její hlas, a teď mi to chybí. Prohlaďte mi alespoň jednou denně celé tělíčko. Začněte od vlásků, pokračujte přes uši, čelo,tváře až na krk. Pak přijdou na řadu celé ruce od ramen až po konečky prstů, prohlaďte mi i hrudníček ve tvaru srdíčka ,bříško hlaďte ve směru hodinových ručiček a pak ještě celé nožičky zase až po prstíčky.Tedˇ mě obraťte na bříško a postupujte zase od hlavičky, přes krk na obě ruce, pak celá zádíčka od zadní části hlavičky až na zadeček / to mě bude podporovat v tom, abych se učilo zvedat a držet hlavičku nad podložkou/. A nakonec obě nohy až po prstíčky. Můžete mě takhle hladit třeba na postýlce , ale raději bych leželo na vás a cítilo teplo vaší kůže a tlukot vašeho srdíčka.

Nezapomeňte mě, prosím, když jsem během dne vzhůru, hodně dávat na bříško.Pro svůj pohybový vývoj potřebuji polohu na zádech, ale i na bříšku. Narodilo jsem se totiž s rovnou páteří a základ jejího zakřivení si budu vytvářet tím, že budu v lehu na bříšku zvedat hlavičku a opírat se o ruce. Do 3. měsíce věku bych se mělo umět opřít o lokty a předloktí s uvolněnou hlavičkou, která se bude umět otáčet na obě strany. A mělo bych mít zvednuté tělíčko skoro až k pupíčku.Na bříško mě můžete pokládat nejenom do postýlky, ale i na sebe a třeba i na velký nafukovací míč.

Taky se nebojte koupat mě v plné vaničce, 9 měsíců jsem v mamince plavalo a tak jsem na vodu zvyklé..Zvykejte mě na koupání i na všechno ostatní pomalu, prosím, abych se neleklo. Určitě se mi to všechno s vámi bude líbit, ale mějte se mnou velkou trpělivost a já vám slibuji, že i já se budu snažit vycítit, co po mě budete chtít..

Jestliže jsem se narodilo dřív nebo jsem nějak trošku nemocné, tak se poraďte s paní doktorkou, která se o mě stará, a když nebude žádná komplikace, dělejte všechno jako u zdravých a donošených miminek. Jen si, prosím, pamatujte, že v celém mém pohybovém vývoji nedělejte nikdy nic za mě. Neposazujte mě, dokud to nebudu umět samo od sebe, nepostavujte mě, a jestli to vydržíte, tak mě ani nevoďte za ruce. Všechno má svůj čas a důvod, proč to nedělat za mě, ale o tom vám budu povídat zase až příště.

Jen bych vám ještě chtělo říct, že bych nemělo mít zatnuté pěstičky a časté prohnutí zad a hlavičky do záklonu. Jestli se to u mě objeví a budu to dělat častěji, poraďte se s paní doktorkou a ta vás pošle se mnou na cvičení, které mi určitě pomůže. Tak, to by bylo vše, co bych vám chtělo říct k období do 3 měsíce věku. Až zase povyrostu, poradím vám co dál.

Období od 3. měsíce do 6. měsíce
Tak jsem tady zase. Už se umím na bříšku krásně opřít o obě předloktí a jsem zvednuté až po pupíček. V této poloze se mi líbí už mnohem víc, protože jsem si zde jistější a svoje okolí i hračky vidím z jiného pohledu, a to mě zajímá.. Ležím-li na zádíčkách, zajímá mě moc váš obličej i hračky pověšené nad hrudníčkem. Prosím, nedávejte mi hračky za hlavičku, chtělo by se mi za nimi stále zaklánět a to není pro má zádíčka dobré.

Asi tak mezi 4. a 5. měsícem budu umět v lehu na zádíčkách uchopovat hračku nejenom pravou rukou vpravo, ale i pravou rukou směrem doleva, což mě začne učit natáčet se na boky. Platí to i pro druhou ručičku.. Budu-li na bříšku, budu umět přenést váhu na jedno předloktí a druhou uvolněnou ručičkou sahat po hračkách aniž bych přepadalo na záda.

Kolem 6. měsíce bych se mělo umět přetočit ze zádíček na bříško, ale bez záklonu hlavičky a bez prohnutí tělíčka vzad. V poloze na bříšku bych mělo být opřené o skoro natažené ruce s rozevřenými dlaněmi a svoje tělíčko bych mělo mít zvednuté až po třísla a střídat si podle sebe položení se zvednutím a natáčení na boky s přetočením na bříško.

Teď, když už se umím přetočit na bříško samo, vám trošičku ubude práce s mým polohováním. Prostě se otočím, kdy se mi bude chtít. A kdyby se mi náhodou moc nechtělo, tak mám přece vás. Stále mě můžete pokládat na bříško i na velký míč, kde se mnou můžete pohybovat všemi směry. Jen hlavičkou dolů mě nenechávejte dlouho. Na velkém míči jsem většinou rádo, je to pro mě nenásilné a příjemné cvičení. Po pár dnech nebo i týdnech se začnu přetáčet z bříška na záda. Zase bych to mělo umět bet záklonu hlavy a trupu. No a časem si to spojím všechno dohromady a začnu si válet sudy..

Všechna časová vymezení, která vám zde píšu nemusí být přesně na den. Každý člověk je jiný a platí to i o nás miminkách.Taky když jsem miminko předčasně narozené, nebo nemocné, bude můj pohybový vývoj pomalejší. Pro moje pohybování se v celém životě, je velmi důležité, abych všechny pohybové vzorce dělalo popořadě, nic nevynechávalo a nikdo nedělal nic za mě dokud si na to nepřijdu samo nebo s pomocí odborníka. Možná ani netušíte, že základ postavení své páteře si tvořím do 3. měsíce. A tak, jak se celé pohybově nastavím do doby samostatné chůze, tak už budu nastavený skoro na celý život.

Období od 6. měsíce do 9. měsíce
Teď už se umím opřít o skoro natažené ruce, umím se přetočit ze zad na bříško a možná už i zpět. Dál se budu učit několik pohybových vzorců, kterými se dostanu do vyšších poloh. Mělo bych zvládnout plazení po bříšku, polohu na čtyřech, lezení po čtyřech, šikmý sed, rovný sed a možná i vzpřímený klek. Je toho opravdu hodně, a teď víc než kdy jindy budu potřebovat vaší trpělivost. První se objeví plazení po bříšku a není nutné,aby bylo jen dopředu, může být i vzad a dokola, ale nejlépe se střídáním obou horních končetin a stejně tak se střídavým nakračováním obou dolních končetin. Pak by měla následovat poloha na čtyřech. Do ní se dostanu buď odrazem od rukou směrem dozadu nebo nakročením jednoho kolínka směrem vpřed , vzepřením se o obě ruce a dokročením druhé nohy . V poloze na čtyřech si nejprve nějaký čas zvykám a většinou se tam houpu dopředu a dozadu. Láká mě ale dostat se z místa, tak se po prvních nezdařených pokusech, kdy se ,,rozplácnu“ zpět na bříško, rozlezu po všech čtyřech končetinách. Do šikmého sedu se dostanu buď z polohy na čtyřech tím, že pustím zadeček do strany a zůstanu opřené o jednu ruku, bok a spodní nohu, nebo z polohy na boku, kdy se vzepřu o spodní ruku Nějaký čas budu střídat všechno co umím než si posílím svaly natolik, abych si sedalo do rovného sedu, který se naučím ze šikmého sedu tím, že se odrazím od opírající se ruky a natáhnu si obě nohy před sebe. Až si budu sedat tímto způsobem samo, pak teprve přijde čas kdy mě můžete posazovat na jídlo, na nočníček apod. Ze začátku mě neposazujte na dlouho, sice by se mi to asi líbilo, ale pro moje zádíčka by to nebylo zrovna nejlepší.

Až mi zesílí všechny svaly lezením po čtyřech, budu si samo volit délku všech těchto poloh. Pro můj pohybový vývoj je nejlepší , když co nejdéle lezu a teprve potom si sedám. Když mě vy začnete posazovat sami, většinou se zvládnu v této poloze udržet, dokonce se mi to bude možná i líbit, protože konečně uvidím na svět z jiné polohy než z lehu, ale bude to na úkor postavení mojí páteře. Když si ještě neumím sednout samo, je to proto, že na to prostě ještě nemám připravené svaly a signál pro vás, že to nemáte dělat za mě.

Někdy se mi i povede, že koncem 9. měsíce zvládnu ještě vzpřímený klek. To znamená, že dolezu třeba k nějakému stolečku nebo třeba i k vaší noze, chytím se oběma rukama a při tom budu klečet na kolínkách. V tomto období je to všechno, co bych mělo zvládnout, víc pohybových vzorců zatím nepotřebuji Ale co potřebuji, je vaše láska , ke které patří spousta smíchu, hraní a mazlení. Jen prosím nechtějte abych dělalo všechno jako ostatní děti, neporovnávejte pohybový vývoj mého stejně starého kamaráda s mým. Každý jsme jiný, každý máme svůj čas.

Období od 9. do 12. měsíců
Do této doby jsem si dolezlo tam, kam jsem potřebovalo a snažilo se objevovat tajemství všech skříněk a šuplíků. Teď už bych chtělo objevovat něco, co je výš. Začnu si pomalu stoupat. Moje stoupání by mělo vypadat tak, že ze vzpřímeného kleku začnu nakračovat jednu nohu před sebe, při tom se budu přidržovat za obě ruce a dokročím tu druhou. Nakročení je důležité pro mojí budoucí samostatnou chůzi. Kdybych se zvedalo jen přitažením za ruce, moje obě nohy by měly v tu chvíli ohnuté obě špičky a ty by mi pak přetrvávaly do dalšího věku a vadily by mi při chůzi. Nábytek nebo postýlku začnu obcházet až později. Teď budu zatím střídat všechno co umím, lezení po čtyřech, šikmý sed, rovný sed, vzpřímený klek, sed na patách a stoupání. Až se budu cítit jistější, začnu nábytek i obcházet a začnu si stoupat i v prostoru bez držení.

Víc v období do jednoho roku zvládat nemusím, proto vás prosím, nevoďte mě za ruce, ani mě nedávejte do chodítek. Až přijde můj čas, samo se pustím a rozejdu se. Když se naučím samostatně chodit do konce patnáctého měsíce věku, nic mi neuteče. Moje první krůčky budou hodně zeširoka, budou vrávoravé, ale hlavně by měly být po celých chodidlech. Stoupání na špičky bych mělo používat jen když budu potřebovat někam dosáhnout. V období, kdy už začnu trochu víc obcházet nábytek , mě už můžete pomalu zvykat na botičky. Lepší než měkké bačkůrky jsou kožené kotníkové botičky na šněrování. Nedávejte mi botičky po jiném človíčkovi,. každý si je vyšlápne podle své tlapky a mně se klenba nohy teprve vyvíjí . Svoje nové botičky si rádo vyšlápnu samo.

Moji milí rodičové, nikdy v celém životě se jeden člověk nenaučí tolik moc pohybů v tak malém časovém rozmezí, jako my malí človíčkové od narození do doby samostatné chůze. Je toho hodně co máme zvládnout a tak moc prosíme, dejte nám co nejvíc lásky, abychom měli motivaci se to vše učit a nechtějte abychom něco z toho dělali jenom proto, že stejně staré dítě od sousedů už umí něco víc. Věřte nám, i my to jednoho dne k vaší i naší velké radosti zvládneme.

Malé shrnutí na závěr
Nedělat nikdy nic za dítě .Jen do doby, než se začne otáčet samo, ho v období když je vzhůru, dávat často do polohy na bříško. Neposazovat, nepostavovat, nevodit za ruce, dokud tyto pohybové vzorce nezvládne dítě samo. Jestliže v daném časovém období dítě nezvládá to co by mělo, poradit se s odborníkem. Nejlépe s dětskou lékařkou, která dítě ošetřuje. Nepoužívat chodítka, hopsátka, ,,kyblíky“ na koupání. Všechny ostatní mobilní pomůcky (například autosedačky, polohovací lehátka….), používat na nezbytně nutnou dobu. Neleze-li moje dítě po čtyřech, může být příčina i v klouzavé podlaze (lino, plovoucí podlahy…). Používat dostatečně prostorově velké kočárky s dobrým pružením. A konečně na závěr – neporovnávat pohybový vývoj mého dítěte s jiným, byť stejně starým človíčkem.

“Motorický vývoj dítěte od narození po samostatné chození” 20 komentářů

 1. Tlapáková Says:

  Prosím, jestli je to možné, o jméno autora nebo autorky článku, ráda bych se s ním nebo s ní kontaktovala. Z článku je znát, že miminkám rozumí a já bych se s ním ráda poradila. Děkuji mnohokrát. H. Tlapáková

 2. BALVEDA Says:

  Dobrý den, snažila jsem se pro Vás znovu nalézt na internetu, ale bohužel bez úspěchu. Loni jsem to někde našla a právě proto, že mi to přišlo výborně napsané jsem si to „schovala“ na stránky, abych z článku mohla čerpat. Tak snad narazíte brzy na odborníka, který Vám bude schopen poskytnout radu. Zdravím, Martina

 3. Jana Skalová Says:

  Dobrý den paní Martino, tak jsem přeci jen byla nalezena. Mé jméno už znáte a má profese je už přes 25 let dětská fyzioterapeutka. Ten článek je napsala já a budu moc ráda, když se se mnou na výše uvedené mailové adrese spojíte. Děkuju a přeju pohodové dny. J. Skalová

 4. Eliška Capcarová Says:

  Dobrý den, článek je opravdu výborný. Jen škoda, že jsem na něj narazila až teď. Mám roční dceru, která nechodí, neleze ani se neplazí. Byli jsme paní dětskou doktorkou poslány na rehabilitace a na neurologické vyšetření.. Bohužel až teď, když jsem paní doktorku upozornila, že dcera stále nechodí. Jinak jí nikdy sama nevyšetřovala, jak je na tom motoricky a teď v roce je najednou hrozně překvapená (a skoro mi to dává za vinu), že dcera ještě nechodí. Určitě je to způsobeno i tím, že jsme malou posazovali, protože měla problémy s příjmáním potravy a hodně krkala, a proto jsme ji nemohli nechat ležet na zádech. Ráda bych se s paní Janou Skalovou také spojila, jen nevím tu mailovou adresu. Je možné mi ji, prosím Vás poslat? Moc děkuji a přeji hodně radosti s dětičkami.

 5. Ivča V. Says:

  Dobrý den, také bych se velice ráda s paní Janou Skalovou velice ráda spojila emailem, bohužel ho neznám, je možné mě tu emailovou adresu poslat?? Prosím a předem moooc děkuji.:-):-) Mám dcerku, která je narozena předčasně, nyní má kalendářně 25 měsíců a ještě nechodíme, na začátku prázdnin se začala postavovat (většinou s nakročením), a snaží se vylézat na pohovku (s malou pomocí – postrčením) se jí to podaří , máme absolvovat neurologické vyšetření (EEG, MR,odběry, ortopedie,….), jestli do toho máme jít nebo dcerušku nechat až k samotné chůzi dospěje sama?? Moc děkuji a moře radosti s dětičkami.:-D:-D:-D:-D

 6. Iva Hlaváčová Says:

  Zdravím Vás a mám prosbu, zda by Vás mohla navštívit dcera s roční vnučkou, ta vtáčí nožičku (chodidlo) dovnitř tak, že jí to brání v chůzi. Děkuji moc za odpovědˇ a případný e-mailový kontakt.

 7. Balveda Says:

  Dobrý den,

  podařilo se mi dohledat e-mail na paní Skalovou, snad bude ještě platný: . Přeji hodně zdraví! Martina

 8. Kayla Says:

  I am presently in Brazil, meeting several on the musicians here in Sao Paulo. I do not assume you will find been a person singer or musician who has not talked about Tom Ze as one of their key influences. The dude is actually a drive of character!

 9. Genesis Says:

  Hi my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to see more posts like this.

 10. Avery Says:

  Heights by excellent men achieved and stored had been not received by unexpected flight but, while their companions slept, they were toiling upward in the night time.

 11. Kimberly Says:

  Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Awesome.

 12. Audrey Says:

  Smart Plans Of neopets for sale – Helpful Advice

 13. Claire Says:

  check below, are some completely unrelated sites to ours, however, they may be most trustworthy sources that we use

 14. Andrea Says:

  Would love to incessantly get updated great website!

 15. Clark Says:

  Strange , your site turns up with a dark color to it, what color is the primary color on your site?

 16. Reagan Says:

  You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most persons will consent with your blog.

 17. Mut Says:

  Zu: bohužel v Brně jsem byla jen jednou (ostuda!) a to někdy před 5 lety :)Bee1ta: ty jsi miloin pusinek :)Joll: děkuji:)Ef: jsem re1da, že nejsem v tom sama!Martina : Tak to mě těšed, i když do ned me1m velmi daleko :DLinda: Ja vedm, take9 me1m v ple1nu si je zase nechat narůst :) A jsou šedlene9! no ve1žně!

 18. brand viagra without a prescription Says:

  Your cranium must be protecting some very valuable brains.

 19. cialis buy online Says:

  If you wrote an article about life we'd all reach enlightenment.

 20. car insurance Says:

  Tip top stuff. I'll expect more now.

Zanech zprávu

:neutral: :smile: :grin: :sad: :shock: :???: :cool: :evil: :oops: :razz: :roll: :wink: :cry: :eek: :lol: :mad: